Biblioteksbuss

Barnvagnar som står utanför bokbussen

Biblioteksbussen (bokbussen) besöker cirka 140 hållplatser runt om i Arvika kommun. Många av besöken görs vid skolor, daghem och vårdhem. Biblioteksbussen återkommer var fjärde vecka till de olika platserna. Du lånar precis som på ett vanligt bibliotek. Om du har lånekort på huvudbiblioteket, gäller det alltså även i biblioteksbussen.

I biblioteksbussen finns böcker, tidskrifter, ljudböcker, dvd-filmer med mera. Det som inte finns i biblioteksbussen går att skaffa från stadsbiblioteket eller något annat bibliotek.

Biblioteksbussens turlista  

Turlistan nedan gäller under tiden 8 augusti 2022-22 juni 2023.

Boka biblioteksbussen

Utöver ordinarie turlista kan biblioteksbussen bokas för till exempel en föräldrakväll på skolan, en träff med föreningen, bokcirkeln eller andra aktiviteter. Hör av dig med idéer och önskemål.


Turlista vecka 1

Vecka 1


Tur 1 Måndagar


8/8, 5/9, 3/10, 31/10, 28/11
9/1, 6/2, 6/3, 3/4, 29/5


Kvarteret Nyckeln

9.00-9.30

Myrstacken, förskola

9.45-10.15

Grodan, förskola

10.20-10.50

Rutan, förskola

11.00-11.30

Fisken, förskola

12.20-12.50



Tur 2 Tisdagar


9/8, 6/9, 4/10, 1/11, 29/11
10/1, 7/2, 7/3, 4/4, 2/5, 30/5


Minneberg, förskola

8.50-9.50

*Styckåsskolan

10.00-11.30

Allstakan

13.30-14.00

Bortan, f d skolan

14.05-14.25

Bogen, Jorsla

14.50-15.20

Tvällen

15.35-15.55

Fredros

16.10-16.35

Treskog, gamla posten

16.40-17.00

Tvärud

17.10-17.30

Järperud, f d kvarnen

17.40-17.55

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 3 Onsdagar


10/8, 7/9, 5/10, 2/11, 30/11
11/1, 8/2, 8/3, 5/4, 3/5, 31/5


*Kyrkebyskolan

9.00-13.00

Brevik

14.55-15.15

Klätten

15.40-16.05

Norra Tollesrud

16.20-16.50

Tollesrud

17.00-17.20

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 4 Torsdagar


11/8, 8/9, 6/10, 3/11, 1/12
12/1, 9/2, 9/3, 6/4, 4/5, 1/6


Ekan, förskola, Fiskevik

9.45-10.30

*Sulviks skola

10.45-13.15

Smedbergs servicehus

14.10-14.40

Speked

15.00-15.30

Högvalta, Åsen

15.40-16.00

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Turlista vecka 2

Vecka 2


Tur 5 Måndagar


15/8, 12/9, 10/10, 7/11, 5/12
16/1, 13/2, 13/3, 8/5, 5/6


Rosengården/Sävsjögården, förskola

9.45-11.15

*Rinnens skola

11.45-13.40

Tobyn, Bränna

14.25-14.50

Mangskog, Lundby livs

15.00-15.25

Lövnäs

15.35-15.50

Lundsholm

16.00-16.15

Åmot

16.25-16.45

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 6 Tisdagar


16/8, 13/9, 11/10, 8/11, 6/12
17/1, 14/2, 14/3, 11/4, 9/5


Båten, förskola

9.20-10.00

*Glava skola

10.30-12.45

Lövåsen, äldreboende

13.30-14.15

Sölje, Tångberg

14.30-15.00

Söttersbol

15.05-15.20

Raskens

15.25-15.55

Glava Glasbruk

16.10-16.40

Rukan, växel

16.45-17.00

Glava brandstation

17.05-17.35

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 7 Onsdagar


17/8, 14/9, 12/10, 9/11, 7/12
18/1, 15/2, 15/3, 12/4, 10/5, 7/6


Säterud

13.15-13.35

Gröttvål

13.50-14.10

Tobol

14.15-14.35

Stommen, Mårdvägen

14.45-15.00

Stommen, Pizzerian

15.05-15.25

Thybergs affär

15.45-16.15

Dalen

16.20-16.35

Bosebyn

16.40-17.10



Tur 8 Torsdagar


18/8, 15/9, 13/10, 10/11, 8/12
19/1, 16/2, 16/3, 13/4, 11/5, 8/6


*Graningegården

9.00-10.20

Gategården, förskola

10.30-11.30

Lenungen

12.30-12.50

Gränsjön

13.50-14.10

Semnebyn, Bygdegården

14.20-14.50

Älgå, Spiksmedjan

15.10-15.40

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 9 Fredagar


19/8, 16/9, 14/10, 11/11, 9/12
20/1, 17/2, 17/3, 14/4, 12/5, 9/6


**Nyckeln, förskola

9.00-9.30

Prästängsgården, förskola

9.40-10.10

*Gateskolan

10.20-12.00

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.


** Förskolan Nyckeln kommer tillfälligt att flytta till förskolan Dungens lokaler.




Turlista vecka 3

Vecka 3


Tur 10 Måndagar


22/8, 19/9, 17/10, 14/11, 12/12
23/1, 20/2, 20/3, 17/4, 15/5, 12/6


Fågelsången, förskola

9.15-10.25

Lyan, förskola

10.50-11.50

*Järvenskolan

12.40-15.00

Gunnebo, äldreboende

15.05-15.30

Perserud

16.00-16.40

Rackstad Hagen

16.50-17.20

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 11 Tisdagar


23/8, 20/9, 18/10, 15/11, 13/12
24/1, 21/2, 21/3, 18/4, 16/5, 13/6


*Edane skola

9.15-12.00

Kvarnen, förskola

12.50-14.15

Östermalm

14.20-14.50

Lilla Skärmnäs

15.05-15.20

Edane, ICA Nära

15.35-16.15

Näset

16.20-16.50

Östra Furtan

17.00-17.15

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 12 Onsdagar


24/8, 21/9, 19/10, 16/11, 14/12
25/1, 22/2, 22/3, 19/4, 17/5, 14/6


Klässbol, affären

11.15-11.45

Stömne, f d affären

12.10-12.30

Skasås, f d skolan

12.40-13.00

Södra Fjöle, Fjöleberget

13.05-13.25

Skjutsbol, Västgården

14.40-15.00

Skofterud

15.10-15.30

Brandsbol

15.40-16.00

Reprostugan

16.10-16.30

Boda, Nytomta

16.45-17.05

Taseboda

17.15-17.35

Ingersbyn

17.45-18.20



Tur 13 Torsdagar


25/8, 22/9, 20/10, 17/11, 15/12
26/1, 23/2, 23/3, 20/4, 15/6


*Jössefors skola

9.00-12.00

Fjäll, vägkors

14.00-14.15

Slobyn, Lövåsen

14.20-14.35

Slobyn, Dalby

14.40-15.00

Solliden

15.15-15.35

Brokerud

15.50-16.05

Kronan

16.20-16.50

Mölnerud

17.00-17.25

Byn

17.30-18.00

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.


Turlista vecka 4

Vecka 4


Tur 14 Måndagar


29/8, 26/9, 24/10, 21/11, 19/12
30/1, 27/2, 27/3, 24/4, 22/5, 19/6


Västängsgården, äldreboende

14.00-14.20

Jössefors, Åkersberg

14.35-14.55

Olebyn

15.10-15.50

Solgården, äldreboende

16.05-16.35

Koppsängs gård

16.50-17.20

Västra Sund, Krötåsen

17.35-17.55



Tur 15 Tisdagar


30/8, 27/9, 25/10, 22/11, 20/12
31/1, 28/2, 28/3, 25/4, 23/5, 20/6


Smultronbacken, förskola

10.00-11.00

Vikene, Coop

11.05-11.30

Skog

12.30-13.00

Talken

13.10-13.35

Finnebäck

13.45-14.05

Brunsberg, järnvägskorset

14.20-14.55

Bäckelid

15.10-15.35

Bråten

15.40-16.10

Årnäs

16.20-16.40

Långvakshultet

16.55-17.15



Tur 16 Onsdagar


31/8, 28/9, 26/10, 23/11, 21/12
1/2, 1/3, 29/3, 26/4, 24/5, 21/6


Agneteberg, förskola

10.00-11.00

Töresbol, Domaretomten

11.45-12.00

Töresbol, Krokane

12.05-12.20

Yrevallsvägen

13.10-13.40

Tjärnbacka, Ståstilla

13.45-14.05

Vissle

14.15-14.45

Hillringsberg, f d skolan

14.55-15.25

Hillringsberg, Fors

15.30-15.50

Hillringsberg, Rehabcenter

16.00-16.20

Bergsviken

16.30-17.00



Tur 17 Torsdagar


1/9, 29/9, 27/10, 24/11, 22/12
2/2, 2/3, 30/3, 27/4, 25/5, 22/6


Prästhögs förskola

10.00-10.30

Bäckleken, förskola

10.40 -11.30

*Klässbols skola

11.30-13.30

Klässbol, Marielundsvägen

14.15-14.45

Lingården, äldreboende

14.45-15.15

Spässerud, Torpet

15.30-16.00

Näbbol

16.15-16.35

Humlekil

16.55-17.10

Humlekil, Nytomta

17.15-17.30

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 18 Fredagar


2/9, 30/9, 28/10, 25/11
3/2, 3/3, 31/3, 28/4, 26/5


Galaxen, förskola

8.50-9.40

*Dotteviksskolan

9.50-12.15

Lundellsgärdet, förskola

12.55-13.35

Lugnet, förskola

13.40-14.10

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Sidansvarig:

Sidan uppdaterad: 2022-06-27