Servicehuset Smedberg
- Startsida
- Omsorg och hjälp
- Boenden, särskilda
- Servicehus
- Servicehuset Smedberg

Här finns information om servicehuset Smedberg.
I servicehuset Smedberg finns 69 lägenheter. Som hyresgäst hyr du din lägenhet av Arvika kommun, Vård och omsorg. Fastigheten ägs av Arvika Fastighets AB. Varje lägenhet har balkong och tillgång till gemensam tvättstuga. Det finns gemensamhetsutrymmen med TV och soffor.
I servicehuset finns hemtjänstpersonal som utför beviljade insatser. Trygghetslarm ansöker du om hos biståndshandläggaren.
På Smedberg finns en dagcentral med gemensamhetsutrymmen för social samvaro. I dagcentralen bedrivs verksamheter, kurser och andra aktiviteter av studieförbund och frivilligorganisationer. Frivilligverksamheten, på Smedberg och inom övriga delar, samordnas av Vård- och omsorgsverksamheten.
Restaurang Smedberg är öppen för lunchservering alla dagar kl 11.00-14.00.
Kiosken är öppen kl 9.00-14.00 på vardagar och kl 11.00-14.00 helgdagar. varje dag. Utbudet är diverse dagligvaror, liksom möjlighet att förbeställa tårtor, smörgåstårtor med mera.
Nära dagcentralen finns Anhörigcentrums lokaler och verksamhet.
Frisör hyr lokal nära dagcentralen.