Lövåsen

Lövåsen exteriör

Här finns information om äldreboendet Lövåsen.

Lövåsen ligger vackert beläget mitt i Glava, cirka 30 km sydost om Arvika, nära Glaskogens naturreservat. Boendet har tio lägenheter i markplan.

Du och dina närstående möts av en miljö som präglas av trygghet, säkerhet och ett gott bemötande. Vårt förhållningssätt präglas av öppenhet, ärlighet, tillit och humor.

Det finns flera uteplatser och utemiljön är lättillgänglig. Du har stora möjligheter till daglig utevistelse i vår härliga trädgård, både för promenader, en stunds vila eller varför inte en fika när vädret tillåter. I våra gemensamhetutrymmen har vi regelbundet olika aktiviteter, ibland musikunderhållning, traditionella fester eller bingo.

Som hyresgäst har du ett privat hyreskontrakt och du hyr genom Vård och omsorg, Arvika kommun. I din hyra ingår också del i våra gemensamhetsutrymmen.

Information för alla boenden

Allmän information

Checklista

Synpunkter om boendet

Hjälpte informationen på sidan dig?