Hej på mârten
Artikeln publicerades 29 september 2025

Höstens stora marknad - Arvikamârten - är här igen och lördagen den 4 oktober fylls gator och torg i centrala Arvika med knallar och stånd mellan kl 8.00 och 17.00.
Butikerna öppnar klockan 9.00. Bergströms tivoli finns på tivoliplatsen och har öppet fredag kl 16.00-24.00, lördag kl 11.00-01.00, söndag kl 11.00-19.00.
Transport och parkering
Res gärna med tåg eller buss och planera var du ska parkera din bil. I samband med mârten är det många bilar som reser till Arvika och samtidigt begränsat med parkeringar. En del gator är avstängda på grund av marknaden och tivolit.
Information om trafikavstängningar i samband med mârten finns på webbplatsen.
Toaletter i stan
Under mârten hittar du offentliga toaletter utställda längs Östra Esplanaden i anslutning till stadsparken, längs Järnvägsgatan vid järnvägsövergången och i Solbergsgränd vid musikskolan. Tillgänglighetsanpassad toalett finns vid torget i Arvika.
Ungdomar och fältarbetare
Arvika ungdomsgård har öppet på fredag kl 18.00-23.00 för ungdomar från årskurs 7 upp till 19 år. Det blir minimârten med kålsoppa, mârtensgodis och tävling. Kommunens ungdomsgård och socialtjänst har fältarbetare ute under fredag och lördag tillsammans med Svenska kyrkan, Eda och Årjängs kommuner.
Information om fältarbetare och ungdomsarbetet finns på webbplatsen.
Mer information
Kontaktinformation till marknadskontoret finns på webbsidan arvikamarknad.se. Mer information om mârten finns på Visit Arvikas webbplats.