Politik & inflytande
Din påverkan
Kommunens politiker, särskilt inom fullmäktiges beredningar, kan du som kommuninvånare komma i kontakt med i många olika sammanhang - till exempel på öppna seminarier och hearings, på besök hos föreningar och andra organisationer, via telefonenkäter eller ute "på stan" under olika arrangemang.
Det finns många andra sätt för dig att påverka och "tycka till". Du kan gå med i ett politiskt parti eller någon annan intresseorganisation. Du kan också vara med i kommunens medborgarpanel, som ger sina tankar och synpunkter i olika frågor. (Om du är intresserad av ett medverka, skicka din intresseanmälan till Kommunfullmäktiges sekreterare Göran Bryntesson.)
Som kommuninvånare kan du lämna medborgarförslag och du kan ställa frågor vid allmänhetens frågestund. Ett officiellt medborgarförslag måste behandlas efter vissa fastställda rutiner, så därför kan resultatet på ditt förslag dröja - hur länge, beror på vilken typ av förslag som du ställt. Om du vill ge en enkel synpunkt och få ett snabbt svar finns det ett formulär för kundsynpunkter som du kan använda.
Om du undrar över något är det lättast att kontakta den enhet som hanterar frågan. I tjänstemännens arbetsuppgifter ligger bland annat att informera och upplysa allmänheten.
Du kan också ta kontakt med enskilda kommunpolitiker och be dem att interpellera eller motionera i en särskild fråga eller vända dig till berörd beredning.
En interpellation är en fråga som bara en ledamot av Kommunfullmäktige kan ställa. Den måste lämnas in skriftligt och i förväg och frågan kan bara ställas till en utskottsordförande eller till Kommunstyrelsens ordförande. Den som frågan är riktad till kan svara vid det sammanträde då frågan ställs eller, dock senast, vid nästa sammanträde.
En motion är ett förslag från en ledamot i Kommunfullmäktige. Den måste alltid beredas av den del av kommunförvaltningen som berörs innan den återvänder till Kommunfullmäktige. Det kan vara större utredningar som måste göras och därför kan det dröja innan motionerna kommer tillbaka för beslut.