Leva & bo
Säkerhet & beredskap
Skydd mot olyckor
Sotning

Tidigare innebar begreppet sotning att både rengöring och enklare brandskyddskontroll gjordes samtidigt. Sotningsverksamheten är nu uppdelad i två separata uppdrag; sotning och brandskyddskontroll, som kan göras med olika tidsintervaller.
Sot & OVK i Arvika AB heter företaget som gör sotningen på uppdrag av kommunen. Du kan också ansöka om tillstånd för att själv få sota din eldstad. För att få dispens måste du ha kunskap och utrustning för att på ett säkert sätt kunna genomföra sotningen. Kontakta Räddningstjänsten för mer information.
Det är skorstensfejarmästaren och hans personal som gör brandskyddskontrollen och som sen fakturerar dig för arbetet. Brandskyddskontrollen innefattar hela värmeanläggningen liksom taket och takskyddsanordningar. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap har regler för hur ofta brandskyddskontroll ska göras - intervallen är två, fyra eller åtta år beroende på vilken typ av anläggning du har.
Fastighetsägaren är själv ansvarig för rengöring av imkanalen/köksfläkten i villan. Kontakta sotaren för mer information.
(pdf, 350 kB)
(pdf)
(pdf, 180 kB)